Berušky

Paní učitelky:

• Bc. Blanka Zouharová
  • Bc. Veronika Nesrovnalová

Naše třída se jmenuje Berušky, nachází se v přízemí mateřské školy a navštěvuje ji plno malých berušek ve věku od 3 do 6 (7) let. S dětmi tu pracují paní učitelky Blanka a Veronika.

Protože jsme Berušky, je naše třída laděna do červených tónů. Svoje místečko si zde najdou jak holčičky, které zde mají k dispozici prostornou kuchyňku, kadeřnictví, kočárky, divadélko, tak i chlapečci, kterým je věnován velký prostor v zadní části třídy, kde mají k dispozici auta, vláčkodráhu s vláčky, autodráhu, velké množství nejrůznějších stavebnic včetně Lega. Naprostou samozřejmostí je prolínání dětí, kdy se kuchyňka často stává oblíbeným místem kluků a naopak J. Pro děti máme také zásobu stolních her, puzzlí, vkládaček, mozaiky, magnetické stavebnice atd. Velmi oblíbenou je velká dřevěná Polykarpova stavebnice, kterou často děti spontánně využívají k sestavovaní nejrůznějších překážkových drah. Celý prostor třídy se snažíme postupně členit do koutků, máme také čtecí či relaxační koutek, koutek „Dílna“ zaměřující se na práci s nářadím apod. Pro výtvarné aktivity máme vybaven výtvarný koutek, nechybí stolečky využívané jak pro práci, tak i pro stolování. Pro tělovýchovné chvilky máme k dispozici sportovní náčiní a pomůcky. Dominantou třídy je také klavír. V třídě jsme zřídili také koutek „Moudrá sova“ určený zejména předškolákům, kde procvičujeme grafomotoriku, sluchové, zrakové vnímání, prostorovou představivost, paměť, logické myšlení, pozornost, logické myšlení formou různých úkolů, didaktických pomůcek apod. Předškoláci zde také mají zadání samostatného úkolu týdne, což je úkol zadaný v pondělí a jehož splnění si děti samy plánují tak, aby byl úkol v pátek vypracovaný. Benefitem naší třídy je interaktivní tabule, na které s dětmi rádi využíváme výukové programy, ale také malujeme, prohlížíme si fotky z našich výletů apod. Tabule v naší třídě je k dispozici i pro třídu Sluníček.

Společně s dětmi jsme si vymezili pravidla soužití ve třídě, máme pravidla želvičkové, srdíčkové, pusinkové, ouškové, košťátkové, kytičkové, kapičkové, měsíčkové.

V naší třídě je zábava. Rádi zpíváme, tvoříme, sportujeme, hrajeme hry, povídáme si, děti milují říkanky s pohybem. Mezi naše oblíbené svolávací básničky do kruhu patří:

Ať jsi holka nebo kluk,

udělej si se mnou kruh.

Naučím Tě chodit, stát,

pojď si se mnou, pojď si hrát.

Když je dobrá nálada,

najdi si kamaráda,

zatleskej a zadupej,

kamarádům ruku dej.

Až na výjimky chodíme každý den ven, na školní zahradu, na dlouhé či kratší vycházky po obci, kde poznáváme Lipovec, ale velmi rádi chodíme i do přírody. Velmi oblíbenými jsou naše celodopolední vycházky, zaměřené na určité téma (Hledání barev podzimu, zamykání a odemykání lesa, vycházky na louku za lučními vílami apod.)

Naší snahou je rozvíjet osobnost dětí, vedeme děti k samostatnosti, ohleduplnosti, rozšiřujeme jejich poznatky, budujeme a upevňujeme pozitivní vztahy mezi dětmi, vzájemnou pomoc a spolupráci. Všichni se snažíme o to, aby nám spolu ve školce bylo hezky.